Dojo reiho (etikett)

Dojo reeglid

pdf icone small

O SENSEI REEGLID AIKIDO TREENIMISEKS

Aikido on tee, mis õpetab, kuidas tulla üksinda toime mitme vaenlasega. Õpilased peavad harjutama valvsust mitte üksnes eest, vaid ka kõrvalt ja tagant tulevate ohtude suhtes.

Treeningul peaks alati valitsema sõbralik ja meeldiv õhkkond.

Juhendaja saab õpetada vaid osa võitluskunstist. Selle mitmekülgsed võimalused peab iga õpilane pideva harjutamise ja treenimisega ise avastama.

Esmalt looge igapäevaselt treenides kehale harjumus liikuda ja seejärel minge üle intensiivsemale harjutamisele. Ärge tehke kunagi midagi ebaloomulikult ega ebamõistlikult. Seda reeglit järgides ei tee ka vanemad inimesed endale viga ja saavad harjutada meeldivas õhkkonnas ja hea enesetundega.

DOSHU TÄIENDUS REEGLITELE

Õpilane ei omanda kunagi korralikku aikidod, kui ta ei järgi juhendaja õpetusi.

Aikido kui sõjakunstioskuse viimistlemine tähendab, et tuleb olla tähelepanelik kõige ümbritseva suhtes ja ei tohi jätta end üheski olukorras kaitseta (suki).

Harjutamine muutub meeldivaks ja mugavaks, kui on treenitud nii palju, et keha ei lase end valust häirida.

Ärge jääge rahule sellega, mida õpetatakse dojos. Õpitut tuleb pidevalt läbi töötada, katsetada ja edasi arendada.

Treeningul ei tohi midagi teha jõuga või vägisi. Treenida tuleb nii, et see on kooskõlas keha, füüsiliste võimete ja vanusega.

Aikido eesmärgiks on saada sügavalt inimlikuks isiksuseks. Seda ei tohi kasutada oma ego upitamiseks.

DOJO REEGLID LÜHIDALT

Enne dojosse sisenemist pange selga oma keikogi (treeningriietus) ja siduge korrektselt oma obi (vöö). Kohe sisenemise järel kummardage dojo ukse juures seistes O Sensei (aikido asutaja) foto suunas. Astuge tatami (mattidega kaetud treeniguala) nurgale ja kummardage põlvili asendis uuesti O Sensei foto suunas.

Põlvili kummarduse õigesti tegemiseks jääge kandadele istuma (seiza). Seejärel pange esmalt vasak ja siis parem käsi enda ette tatamile nii, et pöidlad ja nimetissõrmed moodustavad kolmnurga.

Kui sensei siseneb dojosse, peavad kõik õpilased istuma seiza asendis, näoga O Sensei foto suunas, ühte ritta (paljudes klubides tasemete järjestuses).

Treeningu alustamiseks kummardavad kõik õpilased koos senseiga O Sensei foto suunas. Sensei pöördub õpilaste poole ja ütleb „Onegai shimasu“ („palun õpetage mind“) ja kummardab ning õpilased vastavad samamoodi (kummardus ja „Onegai shimasu“).

Treeningu ajal on viisakas nii uuele kui ka vanale partnerile seistes kummardada. Kui juhendaja juhendab teid ja teie partnerit eraldi, siis on viisakas selle lõppemisel juhendajale kummardada. Seni, kuni juhendaja tegeleb teie partneriga, istuge seiza asendis tatamil.

Jälgige, et teie keikogi püsiks kogu treeningu aja korralikult kinni ja te olete korrektselt rõivastega kaetud.

Kui jääte treeningule hiljaks, oodake dojosse sisenemisega seni, kuni juhendaja on harjutuse näitamise lõpetanud. Oodake tatami kõrval, kuni sensei annab loa tatamile astuda ja tehke seejärel korrektne põlvili kummardus ning öelge „Onegai shimasu“ („palun õpetage mind“) .

Kui soovite lahkuda enne treeningu lõppu, on viisakas selleks senseilt luba küsida. Enne tatamilt lahkumist tehke korrektne põlvili kummardus.

Treeningu lõpus rivistuvad õpilased samamoodi nagu treeningu alguses. Juhendaja kummardab õpilaste suunas ja ütleb „Domo arigato gozaimashita“ („tänan, et mind õpetasite“) ning õpilased vastavad samamoodi (kummardus ja „Domo arigato gozaimashita“).

Dojost lahkumiseks tehke püsti ja põlvili kummardused samamoodi, nagu tegite sisenemisel, kuid vastupidises järjekorras.

Dojos olles (v.a. tatamil) peavad õpilased alati kandma zorisid (sandaale) või muid samalaadseid jalanõusid.

Lugupidamisest kõigi osalejate suhtes jälgige, et teie keikogi on alati puhas ja terve, sõrme- ja varbaküüned lühikesed ning pikad juuksed kinni pandud. Järgige alati isikliku hügieeni nõudeid.

Järgige juhendaja nõuandeid ja õpetusi. Ärge rääkige tatamil olles kunagi midagi ebavajalikku.

Vigastuste ja kahju vältimiseks ei ole tatamil lubatud kanda ehteid.

Olge tähelepanelik ja näidake üles lugupidamist oma treeningpartneri suhtes.

Dojos harjutatakse ainult aikido tehnikaid. Ärge demonstreerige tatamil kunagi dojost väljaspool õpitut.

Dojo puhtuse ja korra eest vastutavad kõik osalejad.

Treeningtasu tuleb alati maksta õigeaegselt. Tagasimakseid ei tehta.

NÕUDED RÕIVASTUSELE

Algajatelt ei nõuta keikogi kandmist. Keikogi on traditsiooniline „valge pidžaama“, mida kannavad aikido ja paljude muude sõjakunstide praktiseerijad. Hästi sobivad spordipüksid ja T-särk. Lühikesed püksid pole siiski lubatud.

Kui teil on keikogi juba olemas, tuleb seda kanda valge vööga. Kui te ei tea täpselt, kuidas keikogit või obit (vööd) siduda, paluge mõnel vanemal õpilasel või juhendajal seda endale enne treeningu algust näidata. Alates tasemest 3. kyu on harrastajal õigus kanda pruuni vööd. Musta vöö kasutusõigus tuleb alates 1. dan tasemest.

Meie dojos on aikido praktiseerijatel lubatud kyu 3. järgu saamise järel kanda traditsioonilist hakamat (musti pealispükse).

Teel riietusruumist tatamile tuleb midagi jalas kanda. Jalgadega prügi ja mustuse kandmist matile loetakse etiketi tõsiseks rikkumiseks. Olenemata sellest, milliseid jalanõusid kasutate, tuleb need jätta tatami serva juurde. Mattidele ei ole lubatud jalanõudega astuda.